slide image
24 Kasım 2016 by Sergiler 0

Pencereler Resim Sergisi

Pencereler Resim Sergisi

“Anne ve babamın anısına…”

Sergi : 21-30 Mayıs (09:00-18:00 arası)

Kokteyl: 23 Mayıs Cumartesi (15:00-18:00 arası)

İDO (Şirket-i Hayriye) Sanat Galerisi

Yeni Kadıköy Vapur İskelesi (Üst Kat)

 

Çığlık ve hemen ardından gelen ağlamayla gözlerimizi dünyaya açarız. Yaşayacağımız hayatın omuzlarımıza yüklediği ağırlığın acısıdır ki; bu denli feryat ederiz. Başka hiçbir canlı dünyaya geldiği için ağlamaz. Bu haykırış ve ağlamadan sonra, hızla çevremizdekilerle ve onların yarattığı olaylarla büyürüz. Yaşam-doğa-canlı. Bir üçgenin köşeleridir bunlar ve bu köşelerin birleşmesiyle ortaya çıkan düzlem yani kâinata açılan noktalar olan “PENCERELER” hayatımızın akışını belirler.

Öyle PENCEREler vardır ki tarihin tozunu yutmuş, padişahlara imparatorluklara yol göstermiştir. Bu pencereler günümüzde halen azamet ve sevecenlikleriyle ayakta dimdik durmaktadırlar. Bazıları da görevini tamamlamışlığın verdiği yorgunlukla bir panjurun arkasında, kapalı perdelerin gerisinde, hayatla ilişiğini kesmiş, küsmüş ve köşesine çekilmiş kaçınılmaz sonu beklemektedir.

Her ferdin hayata baktığı bir penceresi yani olaylara baktığı bir bakış açısı vardır. Bazı pencerelerin görüşü bir tepeden tüm vadiye hâkimdir. Bazıları da çıkmaz bir sokakta önünü bile göremeyecek durumdadır. Bir çocuğun özlemle pencerede sevdiği kişinin gelmesini beklemesi PENCEREleri ne güzel anlatır. Birçok kişinin ise dilinde hayali bir tesbihdir “kırmızı panjurlu bir evimiz olacak.” Önemli olan panjurun rengi değildir, PENCERE, hayata sıkı sıkıya bağlanmak, düzenli bir aile yaşantısı kurmaktır.

PENCERElerin, bizimle ağlayıp bizimle güldüğüne, önünde asker mektubu okurken hüzünlendiğine, sevdiklerimizin başarılarını anlatan haberi okurken gururlandığına, çevresini ince bir ağ gibi saran begonvillerle, sarmaşıklarla, güllerle gururlandığına şahit oldunuz mu? En güzel aşk serenatlarının yapıldığı PENCERE altları kaç hanımın hayalini süslemiştir.

Karanlığın aydınlığa kavuştuğu noktalar olan PENCEREler hakkında herkesin kendine göre bir hikayesi vardır. Ben bu hikayelerden bazılarını kendimce tuval üzerine renklerle anlatmaya çalıştım.

Kim bilir belki biri de sizin hikayenizdir.

İYİ SEYİRLER ,

Aysel ÖZKAN

RELATED POSTS